Ferien er over, og arbeidet kaller, så da er det på tide med en oppsummering. Etter nesten 900 utslippsfrie km, hvordan har ferien vært? Hva har vi lært? Mener vi fortsatt at bilferie med elbil er en god ide?
De siste to dagene av ferien beveget vi oss fra Kritiansand, via Lillesand, Risør og Brevik tilbake til Oslo. Kristiansand er en fin by, og med mange elbiler, mange flere enn det er ladeplasser. Vi tok turen derfra til Risør. Det er mulig å kjøre i ett strek mellom Kristiansand og Risør, men alltid hyggelig med et stopp på ferieveien, så vi valgte oss Lillesand.
Lillesand er et idyllisk sted, klart vann, hvite sørlandshus, sol og roser. Men byen har en mangel: det finnes ingen ladepunkter der. Heldigvis, siden vi ikke trengte å lade på veien gikk det bra. I Risør var det flere steder å lade, men jeg tror ikke ladestolpene er så mye brukt. Da vi åpnet laderen i sentrum bak NAV kontoret fant vi spindelvev og døde edderkopper. Det fungerte uansett som det skulle! Og all ære til Risør som har satt opp flere stasjoner, også en ved kommunehuset.
Så kom feriens egentlig nest siste dag. Vi skulle kjøre fra Risør til Seljan, sove der og innover tidlig neste morgen for å levere bilen. Det regnet da vi dro fra Risør, og det var spådd regn resten av dagen og neste dag. Vi så for oss å sette opp telt i regn, bare for å sove og dra tidlig neste morgen, i regn, inn til Oslo. Hva gjør man da når man egentlig vil gjøre om planene og kjøre helt til Oslo, men så har man elbil og det kanskje er litt for langt? Kunne vi komme oss til Oslo på en dag? Vi bestemte oss for å prøve. Vi skulle møte min tante og hennes famille som var i Brevik med båt, og kunne lade der noen timer. Regnet stoppet og vi nøt sol, is, båt og familie, mens bilen ladet. Så kom utfordringen. Vi lokaliserte nærmeste hurtiglader (redningen for elbilister som vil gå utenom planen), noe som ofte er langt unna når man befinner seg i Telemark. Vi gikk inn på klimabiler.no og fant en i Moss. Planen var klar. Vi kjørte til Horten, tok ferga over (elbil er jo gratis på ferga), kjørte opp til Marché på Rygge, fikk oss litt god middag mens bilen ladet. 20 min senere var vi klare for siste etappe inn til Oslo. Det ordna seg, vi slapp unna telt i regnvær og la bak oss hele 220 utslippsfrie km på en dag, uten rekkeviddeangst.
Hva har vi lært av en sommerferie med elbil?
Elbil på familieferie krever planlegging, men egner seg utrolig bra. Vi har opplevd en hel masse, sett mange flere steder enn vi ville sett med vanlig bil. Vi sparte ca 2500 i bensin, bompenger og parkeringsavgifter, samtidig som vi ikke har forurenset det gran langs norske veier. Det var kun sutring og misnøye fra Nora for formye kjøring en gang. Vi kunne enkelt lade over natta hver natt. Det morsomme er at vi har møtt mye spørsmål og entusiasme langs veien. Og vi kan vel konkludere med at elbilferie med familien er en veldig god og engasjerende ide, og kan absolutt anbefales. Du bør prøve! Her er oversikt over hvilke biler du kan bruke om du vil feriere utslippsfritt: www.klimabiler.no
Strålende! Vi reiste tur-retur Son (Akershus) – Lysøya (Sør-Trøndelag) med tre unger i baksetet på vår Leaf i sommer, 1400 kilometer uten lokale utslipp. Planlegging og litt entusiasme er alt som skal til